Odprowadzanie do kanalizacji wszystkiego, co tylko można szybko spowodowałoby problemy z zatkanymi rurami i przewodami. Żeby to wykluczyć, przepisy dokładnie regulują zasady z tym związane, a za ich nieprzestrzeganie grożą różnego rodzaju konsekwencje. Dotyczy to chociażby pozbywania się tłuszczów. W niższych temperaturach te substancje twardnieją, i po przyklejeniu do ścianek całkowicie mogą ograniczyć przepływ. Dodatkowo przy niektórych rodzajach materiału, na przykład żeliwa, spowodować mogą szereg różnych uszkodzeń. Dlatego też wszystkie obiekty, które używają tłuszczów pod różną postacią, zabezpieczyć się muszą przed przedostaniem się ich do systemu kanalizacji. Przeważnie się to robi przy pomocy specjalnych sprzętów, znanych też jako separatory.
Obowiązek ten będzie przede wszystkim dotyczył firm wytwarzających żywność i z branży gastronomicznej, ale też ubojni czy masarni. Budowa takich separatorów skomplikowana nie jest, a do ich funkcjonowania wykorzystuje się elementarne fizyczne prawa. Najczęściej używany separator składa się z komory z przyczepioną na spodzie przegrodą. Do komory tej dostarczane są ścieki z obiektu, a wypływają już oczyszczone. Zarówno dopływ jak i odpływ są umieszczane trochę poniżej lustra cieczy. Ścieki płyną wolno przez wnętrze zbiornika, oczyszczając się jednocześnie przy tym. Zanieczyszczenia o większym ciężarze spadają na spód i zatrzymuje je przegroda. Za to tłuszcz, ze względu na to że jest trochę lżejszy niż woda, gromadzi się na powierzchni. Z uwagi na to, że wraz z dopływem kolejnych ścieków będzie go przybywało, to konieczne jest regularne oczyszczanie wnętrza separatora.
Częstotliwość tej operacji będzie przede wszystkim zależna od ilości wytwarzanych ścieków oraz ich parametrów. Zakłada się jednak, że trzeba to robić przynajmniej raz na miesiąc. Dobrym pomysłem będzie podpisanie stałej umowy z jedną z firm, która będzie się pojawiać w uzgodnionych terminach. A taką firmę można na przykład znaleźć w internecie, po wpisaniu w oknie wyszukiwarki hasła czyszczenie separatorów tłuszcz.
+Tekst Sponsorowany+