Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Skip to content Skip to footer

Jaka będzie najważniejsza rola energetycznych świadectw

Od jakiegoś czasu nowe budynki posiadać muszą energetyczne świadectwo. Jest to dokument określający ogólne roczne zużycie energii koniecznej do utrzymania odpowiedniej temperatury oraz właściwej wentylacji we wnętrzu. Znając koszty mediów można dzięki temu przewidywać, jaki będzie koszt użytkowania obiektu w tym zakresie. Powyższe informacje są opisane jako klasa energetyczna budynku. Jeśli się ją porówna wraz z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Kołobrzeg. Ten dokument jest wymagany przy sprzedaży lub wynajmie, tak więc każdy najemca lub kupiec może o niego poprosić.

Zależnie czy chodzi o pojedynczy lokal czy cały budynek, energetyczne świadectwo objąć powinno odpowiedni zakres danych o zużywanej. Informacja o tym dokumencie jest umieszczana wśród zapisów aktu notarialnego, a za jego niedostarczenie mogą grozić kilkutysięczne kary. Jedynie właściciele nieruchomości które nie są przeznaczone na wynajem lub sprzedaż nie będą musieli robić takiego audytu. Lecz nie oznacza to, że nie powinni tego robić. Wraz z wyznaczeniem energetycznej klasy uzyskuje się bowiem wskazówki pomagające zmodernizować budynek do tego, by zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się. Przyszłe oszczędności z pewnością są większe, niż koszt wystawienia świadectwa energetycznego. Cena za taki dokument jest zależna od paru czynników, między innymi od lokalizacji i rodzaju nieruchomości.

Więcej kosztuje Świadectwo energetyczne Koszalin niż taki sam dokument zrobiony dla domu w małym miasteczku. Inne elementy ceny to na przykład ilość wewnętrznych instalacji i wielkość obiektu. Spory wpływ na ostateczny koszt ma także dokumentacja budynku, na podstawie której wyznacza się liczne parametry potrzebne do obliczeń. Jednak ostatecznie koszt zrobienia energetycznego świadectwa zamyka się z reguły w kwocie kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj swój komentarz

Jaka będzie najważniejsza rola energetycznych świadectw - CNOS