Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Skip to content Skip to footer

W jakich przypadkach stosuje się metodę lutowania twardego i miękkiego

Metale łączyć ze sobą można na różne sposoby. W wielu przypadkach najkorzystniej używać będzie śrub albo nitów, dużą popularnością się też cieszy spawanie. Spawanie zapewnia wysoką jakość połączeń, ale wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, a dodatkowo ingeruje bardzo mocno w same materiały. W niejednej sytuacji także się korzysta z lutowania, a tak naprawdę z dwóch jego odmian. Pierwszy rodzaj to miękkie lutowanie, stosowane przede wszystkim do produkcji rozmaitych elektronicznych elementów. Poszczególne części, typu układy scalone, rezystory czy kondensatory, są mocowane na płytkach przy pomocy stopu cyny z miedzią albo ołowiem. Obecnie z uwagi na konieczność wysokiej precyzji robią to zaawansowane maszyny, ale fachowców z ręcznymi lutownicami również można jeszcze spotkać.

W tej metodzie temperatura podczas pracy nie przekracza 400 stopni, bo tyle maksymalnie potrzebują luty do tego, aby osiągnąć płynną formę. Z lutowania miękkiego także się niekiedy korzysta przy rozmaitych wodnych i grzewczych instalacjach, ale wyłącznie wtedy gdy temperatura medium w środku nie będzie przekraczała stu dziesięciu stopni. Drugą techniką lutowania, trochę mniej znaną i popularną, jest lutowanie twarde. W jego przypadku temperatura pracy będzie większa niż 450 stopniu, dlatego też wykorzystuje się zupełnie inne rodzaje lutów, takie jak na przykład srebrne, fosforowe lub miedziane.

Zupełnie inny także będzie stosowany sprzęt, między innymi się wykorzystuje lutownice indukcyjne, lampy lutownicze i palniki na różne gazy. Za pomocą lutowania twardego łączyć można wiele różnych rodzajów metali. Dobrze nadaje się do tego stal, miedź, brąz i mosiądz, ale także różne szlachetne metale. Metoda ta daje mocne i wytrzymałe spoiwa, odporne na wysoką temperaturę i rozciąganie. Dlatego też często tą metodą robi się różnego rodzaju instalacje, jakie są później solidne i wytrzymałe. Przy takim lutowaniu mogą się tworzyć szkodliwe substancje, z tego też powodu bardzo ważne jest aby wszelkie prace wykonywać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj swój komentarz

W jakich przypadkach stosuje się metodę lutowania twardego i miękkiego - CNOS