Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Skip to content Skip to footer

Czyszczenie laserem jako świetna metoda nieinwazyjnego oczyszczania zabytków

Mury zabytków są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Przede wszystkim nie oszczędza ich czas i warunki atmosferyczne, na powierzchni cegieł wraz z mijającymi latami pojawić się może jakaś warstwa osadów czy zanieczyszczeń. Sporym kłopotem będą także domorośli artyści, jacy niejednokrotnie pozostawiają po sobie pomalowane sprayami pamiątki. Jednak czyszczenie zabytków jest dużym wyzwaniem, gdyż nierzadko są one naprawdę wiekowe, i należy być bardzo ostrożnym żeby nic nie uszkodzić. Standardowe metody czyszczenia tego nie gwarantują, bowiem potrzebują albo zastosowania jakiegoś ścierniwa, albo jakiejś chemii przy myciu. Szczęśliwie z pomocą mogą tu przyjść zaawansowane rozwiązania technologiczne, czyli urządzenia czyszczące przy pomocy lasera. Od niedawna z powodzeniem zastępują dotychczasowe metody, a plusy z ich użycia są naprawdę duże.

Przede wszystkim czyszczenie laserowe pozwoli zachować oryginalną strukturę materiału, a jednocześnie świetnie wyeliminuje znajdujące się tam zabrudzenia. Nie ma znaczenia, czy będą to stare nacieki, warstwa kurzu czy farba – promień lasera poradzi sobie ze wszystkim doskonale. Jest to możliwe dzięki temu, że siłę promienia i częstotliwość wytwarzanych impulsów można w szerokim stopniu ustawiać, dopasowując w ten sposób do powierzchni. Czyszczenie laserowe jest bardzo bezpieczne, przez brak kontaktu fizycznego nie powoduje żadnych uszkodzeń mechanicznych. Nie trzeba stosować przy tym żadnych dodatkowych środków chemicznych, czyściwa albo wody.

Dużą zaletą takiej techniki jest wysoka mobilność. Lasery są podłączane do sieci elektrycznej, i będzie to jedyne medium wymagane do uruchomienia. Z tego też powodu nie ma potrzeby demontażu albo odkręcania wszystkich części do czyszczenia, bowiem do każdego miejsca dostać się można dzięki niewielkiej, mobilnej głowicy roboczej. Dużym plusem tej metody jest szybkość pracy, dużo wyższa niż w przypadku tradycyjnych sposobów, lecz również to, że takie zabiegi mogą być wielokrotnie powtarzane.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj swój komentarz