Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Skip to content Skip to footer

Jak zacząć bezpiecznie swoją przygodę z nurkowaniem

Dzisiaj praktycznie każdy, kto będzie odpowiednio zdrowy, może poznawać podwodny świat. Wystarczy jedynie zdobyć potrzebne uprawnienia, żeby móc pływać wśród bałtyckich wraków czy podziwiać piękne rafy koralowe. Ale nurkowanie możliwe by nie było gdyby nie sprzęt do tego, tak więc warto zaznajomić się z tym, co każdy scuba potrzebuje. Takiego sprzętu trochę się jednak uzbiera, a wszystko przed zanurzeniem będzie ważyło nawet blisko 40 kg. Sprężone powietrze, jakim nurek oddycha w wodzie znajduje się w aluminiowej lub stalowej butli, pod ciśnieniem rzędu 200 atmosfer.

Zależnie od osiąganej głębokości powinno ono wystarczyć nawet na kilkadziesiąt minut nurkowania. Jednak oddychanie bezpośrednio z butli nie byłoby możliwe, dlatego podłącza się do niej automat oddechowy. Ma on kształt charakterystycznej puszki z ustnikiem, który trzeba włożyć do ust. Tak naprawdę automaty są dwa w zestawie, drugi jest rezerwowym na wypadek, kiedy sprzęt partnera zawiódł. Butlę oraz automat przypina się do jacketu albo skrzydła, te elementy posiadają w środku worki wypornościowe, przez które da się regulować pod wodą pływalność.

Ponieważ scubowanie często ma miejsce w w wodach o niższej temperaturze, to niezbędne będzie zagwarantowanie należytej izolacji termicznej. Do tego są używane rozmaite rodzaje skafandrów nurkowych, umożliwiających przebywanie pod powierzchnią nawet do kilku godzin. Najdroższe ale też najwygodniejsze są suche kombinezony, a na cieplejsze wody użyć też można pianek o różnej grubości.

Dużą wadą pianek jest to, że wlewa się do nich woda, co dla niejednej osoby jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem. Ale ich koszt jest kilka razy mniejszy niż suchego skafandra, z tego też powodu to właśnie one dostępne są najczęściej do wypożyczania. Jeżeli ktoś dłużej będzie planował się związać z nurkowaniem, to zastanowić się też powinien nad kupnem własnego sprzętu. Szczególnie dotyczyć to będzie skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku których duże znaczenie też mają kwestie higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj swój komentarz

Jak zacząć bezpiecznie swoją przygodę z nurkowaniem - CNOS