Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Skip to content Skip to footer

W jakich sytuacjach jest wymagane posiadanie świadectwa energetycznego

Duża część właścicieli domów wybudowanych po 2009 roku kwestię energetycznego świadectwa będzie już miała za sobą. Zgodnie z przepisami bowiem zobowiązani oni byli do tego, żeby tego typu certyfikat wykonać. Również wszystkie nowo stawiane domy również dysponują tym dokumentem, bo bez niego nie byłoby możliwości dokończenia inwestycji.

Lecz od kwietnia 2023 roku pewna liczba osób posiadających nieco starsze mieszkania i domy również stanęła przed taką potrzebą. Dotyczy to wszystkich, którzy planują sprzedać albo wynająć swoją nieruchomość. Bez certyfikatu nie będzie można zrealizować tego typu transakcji, a dodatkowo właściciel może się narazić na jakąś karę finansową. A ta może być naprawdę wysoka, i wynieść nawet do pięciu tysięcy złotych. Z takich też powodów dużo lepszym wyjściem jednak będzie zdecydowanie się na Certyfikat energetyczny, zwłaszcza że ceny jakieś wygórowane nie są.

Przy niedużym mieszkaniu bez żadnego problemu można znaleźć audytora, jaki wykona wszystko za mniej więcej 300 złotych. Za duże mieszkania i domy trzeba będzie zapłacić trochę więcej, natomiast w przypadku wielorodzinnych budynków liczyć się trzeba z kwotą nawet paru tysięcy. Jakiś wpływ na ostateczną cenę ma stan techniczny budynku oraz lokalizacja, w mniejszych miejscowościach spodziewać się można niższych cen. Widać więc doskonale, że przy takich kwotach nie opłaca się ryzykować potencjalnej kary.

Na wykonanie wszystkiego potrzeba przeważnie od kilku do kilkunastu dni, natomiast takie Świadectwa energetyczne mają później dziesięć lat ważności. Jeśli jednak w trakcie tego okresu budynek przejdzie jakieś remontowe czy modernizacyjne prace, to prawdopodobnie potrzebna będzie ponowna certyfikacja. Aby certyfikat był ważny, to zrobiony być musi przez osobę mającą do tego odpowiednie upoważnienie. Do jego wykonania trzeba przedstawić między innymi frontowe zdjęcie obiektu a także informację o materiałach użytych na budowę stropów i ścian oraz parametrach zamontowanych okien.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj swój komentarz

W jakich sytuacjach jest wymagane posiadanie świadectwa energetycznego - CNOS